Graffen terveiset vaihdosta
(In English below) 🇬🇧
Heipparallaa kaikki Finanssilaiset, toivottavasti syksy on mennyt mukavasti tapahtumien ja opintojen parissa! Täällä kirjoittelee Katri, vuoden 2025 Finanssin Graafinen vastaava ja ajattelin lyhyesti kertoa omia fiiliksiä vaihdossa olosta ja hallitustöiden yhdistämisestä vaihto-opintoihin.
Ensinnäkin on ollut valtavan kova ikävä Oulun (ja etenkin Finanssin) opiskelijakulttuuria, sillä täällä Brnossa (Tšekeissä 🇨🇿) tapahtumat ovat lähes aina clubi-iltoja. Sitsit ja kaikki muut ihanat tapahtumat siis innostaisivat tällä hetkellä erittäin kovasti joten ottakaa te kaikki siellä Oulussa olijat niistä kaikki ilo irti! Muuten opinnot täällä ovat lähteneet hyvin käyntiin ja opettelu myös toisenlaiseen yliopisto-elämään on alkanut toden teolla. Syksy on ollut kelien puolesta erittäin miellyttävä eikä Oulun sateista merituulta ole tullut kaivattua, se on myönnettävä. Olen ehtinyt matkustaa lähikaupunkeihin viikonloppuisin ja tutustua näin jopa eri maiden kulttuureihin. Opinnot ovat tuntuneet yleisesti kuitenkin erittäin mielenkiintoisilta ja mukavaa vaihtelua ovat tuoneet kurssit, joita ei Oulussa ole tarjolla.
Hallitustyöt ovat jatkuneet vaikkakin etänä Teamsin, sähköpostien ja viestien välityksellä. Tämä ei ole kuitenkaan menoa haitannut ja töitä on saanut tehdä läpi syys- ja lokakuun, odottakaa vaan mitä kaikkea loppuvuodesta onkaan tulossa! Itse olen keskittynyt tietenkin enemmän graafisiin materiaaleihin joita voin tuottaa koneen ääressä missä päin maailmaa tahansa, kun taas toimikunta on ottanut koppia tapahtumakuvauksista. Ainakin tähän asti hommat ovat rullanneet hyvin ja töitä on jokaisella ihan riittävästi ja hommat on pyritty jakamaan mahdollisimman tasaisesti. Yleinen hallitustyöskentely on myös jatkunut ja olen ollut mukana hallituksen kokouksissa sekä iltakouluissa, joka on ollut helppoa kun aikaeroa ei ole kuin tunti.
Onnistuuko siis hallituksessa toimiminen vaihdosta käsin? Ainakin omasta puolesta voin vastata rehellisesti että kyllä onnistuu. Tietenkin tapahtumista vastaavat pestit vaativat myös fyysistä läsnäoloa, mutta kun itsellä niitä ei ole ollut niin mitään ongelmia ei ole syntynyt siitä, että en ole fyysisesti Oulussa toiminut muutamaan kuukauteen. Olen ollut myös iloinen siitä, että toimikunta on erittäin itsenäinen ja toiminta ei ole muuttunut tai vaikeutunut vaihtoon lähdön myötä. Voin siis myös todeta, että loppuvuosi tulee varmasti olemaan yhtä lailla onnistunut ja toimiva niin kuin tähänkin saakka. Vaikkakin FOMO on vahvasti läsnä tapahtumista poisjääneenä, onneksi kuitenkin tulee vielä seuraavatkin opiskelijavuodet jolloin otan kyllä kaiken ilon irti Finanssin laajasta tapahtumatuotannosta, ja eihän tätä vaihtoa ole enää kuin puolet jäljellä!? Hullua miten aika meneekin niin nopeaan.
Toivotan teille kaikille oikein ihanaa ja tapahtumien täyteistä loppusyksyä ja nähdään taas ensivuoden puolella tapahtumissa <3
- Katri, Graffe’25
Hello everyone in Finanssi! I hope your autumn has been going well with all the events and studies! This is Katri writing, Head of Graphics of Finanssi’s board 2025, and I thought I’d briefly share some of my thoughts about being on exchange and combining board duties with exchange studies.
First of all, I’ve really been missing the student culture in Oulu (and especially in Finanssi), since here in Brno (Czech Republic) the events are almost always club nights. So, sitsit and all the other lovely events sound very tempting right now so make sure you all in Oulu enjoy them to the fullest! Otherwise, my studies here have started off well, and I’ve truly begun learning what university life is like somewhere else. The autumn weather has been really pleasant, and I must admit, I haven’t really missed Oulu’s rainy sea breeze. I’ve also had the chance to travel to nearby cities on weekends and experience different cultures in neighboring countries. Overall, my courses have been very interesting, and it’s been nice to have something a bit different compared to what’s offered in Oulu.
My board work has continued as usual, though remotely via Teams, emails, and WhatsApp. This hasn’t been a problem at all, and I’ve been able to keep working throughout September and October. Naturally, I’ve focused more on graphic materials that I can produce from behind my laptop anywhere in the world, while the committee has taken care of event photography. So far, everything has been running smoothly, everyone has had a fair share of work, and tasks have been divided as evenly as possible. General board work has also continued and I’ve joined board meetings and evening schools, which has been easy since the time difference is only one hour.
So, is it possible to be an active board member while on exchange? From my own experience, I can honestly say yes, it is. Of course, positions that involve organizing events require physical presence, but since that’s not part of my role, being away from Oulu for a few months hasn’t caused any issues. I’ve also been really glad that our committee is very independent, and things have continued running smoothly even after I left for my exchange. I’m confident that the rest of the year will be just as successful and efficient as it’s been so far. Even though the FOMO hits hard when I miss out on events, I’m happy that there are still many student years ahead and I’ll definitely make the most of Finanssi’s amazing event calendar then!
Your Graphic Designer wishes you all a wonderful rest of the autumn & see you next year at the events! <3
- Katri, Head of Graphics 2025